Většina z nás nepije vodu, v níž se vařila rýže. Jednoduše ji po dovaření vylijeme do umyvadla. To je však chyba, kterou děláme, protože si nejsme vědomi jejího vynikajících účincích na naše tělo…

Proto, od nynějška vždy, když dovaříte rýži a zůstane vám z ní v hrnci voda, přelijte ji do sklenice, nechte vychladnout a pak ji vypijte.

Tato voda je plná prospěšných látek, o kterých si více povíme v tomto článku. Takže, co dokáže pro vaše zdraví provést jediný pohár rýžové vody?

1. Dobrý zdroj energie

Rýžová voda je plná sacharidů, což znamená energie. Lidské tělo potřebuje sacharidy na výrobu energie.

Jeden pohár rýžové vody hned zrána je skvělý způsob, jak začít den. Není proto divu, že například typickými snídaní v Asii bývá právě rýžová polévka.

Vodu z rýže můžete pít vždy i tehdy, když se cítíte unavení nebo, když máte málo energie.

2. Předchází zácpě

Rýžová voda je bohatá na vlákninu a usnadňuje pohyb potravy ve střevech.

Kromě toho, její obsah škrobu podporuje růst prospěšných střevních bakterií.

3. Zabraňuje dehydrataci

Během provádění fyzických aktivit, jako jsou cvičení nebo některé druhy manuálního zaměstnání, ztrácí naše tělo hodně tekutin prostřednictvím potu.

Rýžová voda je výborný způsob jak doplnit nejen tekutiny, ale i ztracené minerály a elektrolyty.

4. Nejlepší domácí lék pro virální infekce

Rýžová voda se často používá při léčbě horečky, protože zabraňuje ztrátě tekutin. Dále dodává tělu živiny a urychluje proces hojení.

5. Léčí průjem

Rýžová voda pomáhá nejen při zácpě, ale také při průjmu. Je účinným prostředkem na průjem tak u dospělých, tak u dětí.

Hlavně novorozenci a batolata jsou náchylné na infekce střev a průjem se u nich musí léčit velmi rychle, protože by mohlo dojít k nebezpečné dehydrataci a selhávání ledvin.

Jedna studie zjistila, že rýžová voda byla velmi účinná při kontrole a zastavování průjmů u malých dětí.

6. Předchází rakovině

Pravidelně pití rýžové vody dokáže předcházet některým druhům rakoviny, hlavně u orgánů trávicího traktu jako jsou žaludek či tlusté střevo.

7. Předchází Alzheimerově chorobě

Zatím to není 100% potvrzeno, ale některé zdroje říkají, že voda z vařené rýže dokáže bránit propuknutí Alzheimerovy choroby.

Jde tedy o další velkou výhodu pití rýžové vody a to hlavně u starších lidí, kde riziko této choroby s věkem prudce narůstá.

8. Ochrana před sluncem

V tomto případě nejde o pití rýžové vody, ale její nanášení na pokožku, aby se chránila před vlivem nadměrného vystavení se slunečním paprskům.

Rýžová voda totiž obsahuje látku zvanou oryzanol, která blokuje nebezpečné ultrafialové (UV) záření.

závěr

Věříme, že tento článek byl pro vás extrémně užitečný a přínosný.

Pokud ano, pak určitě nezapomeňte alespoň jednou za čas vypít rýžovou vodu a tyto informace dále sdílet i se svými přáteli a známými.