Každý rodič dobře ví, jak snadno se děti zašpiní. Proto většina z nás sahá po vlhčených ubrouscích, abychom dítěti očistili obličej a ruce. Ubrousky často používáme například i při přebalování.

Bohužel, ne každý ví, jaké nebezpečí představuje používání vlhčených ubrousků. Pediatrička a dermatoložka Dr. Mary Wu Changová zjistila během výzkumů velmi znepokojivé skutečnosti. Ubrousky totiž mohou způsobit na jemné dětské pokožce alergickou reakci. Zjistilo se to při jedné z pacientek, 8-leté holčičky, které se podávaly antibiotika a steroidní léky. Zarudnutí kůže se jí díky lékům pokaždé zmírnilo, neustále se však vracelo. Tehdy doktorka zjistila, že přetrvávající problémy způsobila alergická reakce na jednu složku, která byla obsažena právě ve vlhčených ubrouscích.

Jedná se o konzervační látku Methylisothiazolinone. Podezření, že právě tato látka způsobuje alergickou reakci, potvrdily i testy.

Dr. Changová se u svých pacientů rozhodla testovat, zda mají vyrážku způsobenou užíváním vlhčených ubrousků. Do 18 měsíců se tato reakce potvrzena u 5 pacientů.

Nejbezpečnější je se vždy ujistit, co všechno je obsaženo ve výrobcích určených pro ty nejmenší. Sdílejte tento článek i s dalšími rodiči!

Konzervační látky obsažené ve vlhčených ubrouscích mohou způsobit vážný zánět pokožky dítěte. Aby toho nebylo málo, příčiny těchto změn je obtížné rozpoznat.